رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران: نقدینگی 17 هزار میلیاردی، بلای جان اقتصاد کشور است

1397/10/9


رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران گفت: امروز بیش از 17 هزار میلیارد تومان نقدینگی در سطح کشور داریم که بلای جان اقتصاد کشور است و به این نقدینگی که به هر سمتی می‌رود، باعث تخریب آن بخش می‌شود.
 
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، داریوش اسماعیلی امروز در افتتاحیه اولین گردهمایی فصلی روسای سازمان‌های نظام مهندسی معدن کشور با اشاره به اولویت‌های مهم این سازمان اظهار کرد: در سازمان نظام مهندسی سه مساله را به عنوان اولویت‌های خود دنبال می‌کنیم به طوریکه تمام وظایف سازمان را پوشش می‌دهد، اولین اولویت، صیانت از مواد معدنی است که به نوعی بیت‌المال و ذخایر تجدیدناپذیری  هستند که هرگز قابلیت تجدید دیگر را ندارد. همچنین برای انجام وظیفه حاکم کردن اصول فنی و مهندسی بر بخش معدن ضروری است که طریق راهکارهای مختلف آن را دنبال می‌کنیم.
 
وی ادامه داد: دومین اولویت آن است که زمینه را برای حضور بخش خصوصی در فعالیت‌‌های معدنی و چرخه اقتصادی کشور فراهم کنیم. امروز بیش از 17 هزار میلیارد تومان نقدینگی در سطح کشور داریم که بلای جان اقتصاد کشور است و به این نقدینگی که به هر سمتی می‌رود، باعث تخریب آن بخش می‌شود. روزی به سمت ارز و طلا رفت که منجر به افزایش قیمت شد و روزی دیگر با سمت خودرو سوق پیدا کرد، باعث شد که خودرو به کالایی سرمایه‌ای تبدیل شود و اختلاف قیمت میان تولیدکننده و مصرف‌کننده بسیار زیاد شود.
 
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران با اشاره به اهمیت بخش معدن و صنایع معدنی تصریح کرد: ما بر این باوریم که بخش معدن و صنایع معدنی می‌تواند نقش اساسی و محوری در اقتصاد کشور داشته باشد. باید در قانون زمینه را فراهم کنیم تا سرمایه‌های سرگردان را به سمت معدن و صنایع معدنی سوق دهیم.
 
اسماعیلی با بیان اینکه اولویت سازمان نظام مهندسی معدن کشور هوشمندسازی بخش معدن است، عنوان کرد: این هوشمندسازی به معنای شفاف‌سازی، تسریع پاسخگویی به ارباب رجوع، تسریع ایجاد ارتباط میان مسئولان و کارشناسان مختلف، تبادل نظر سریع و کاهش بستر احتمالی فساد در بخش معدن و صنایع معدنی است.
 
وی در خصوص شورای مرکزی معادن کشور بیان کرد: از مهرماه سال جاری تاکنون، هفت جلسه فشرده برگزار شده که اولین جلسه آن در خصوص انتخاب دو نفر از اعضای شورا برای مسئولیت مدیر اجرایی و منشی بوده و دومین جلسه نیز در خصوص معارفه روسای قبلی و فعلی در ۲۴ مهرماه ۹۷ برگزار شد. سومین جلسه شورای مرکزی دوره ششم در تاریخ ۳۰ مهرماه سال جاری به منظور تهیه و تدوین نقشه راه و برنامه شش ساله نظام مهندسی معدن برگزار شد که کمیته‌ای از سه نفر از اعضای شورای مرکزی مسئول تدوین و تهیه پیش نویس این برنامه شدند.
 
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران اضافه کرد: همچنین بازرسی از معادن زغال سنگ با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و تشکیل کمیته انتظامی ویژه هیات مدیره سازمان استان‌ها، دریافت پیشنهادات استان‌ها به منظور اصلاح قانون و آیین‌نامه اجرایی سازمان نظام مهندسی معدن از دیگر دستور کارهای سومین جلسه این شورا بود.
 
اسماعیلی در خصوص اقدامات شورای مرکزی معادن کشور گفت: از دیگر اقداماتی که مورد بررسی این شورا قرار گرفت، تاییدیه پایه‌های ارشد اعضا، بررسی اعضای شورای انتظامی استان‌ها، بررسی موارد قابل واگذاری از وزارت صنعت معدن و تجارت به سازمان نظام مهندسی معدن، تعیین گروه های تخصصی و اعضای کمیته های شورای مرکزی، تدوین برنامه ریزی راهبردی در نظام مهندسی معدن ایران، تعیین اعضای کمیته وام، بازنگری پرداخت ارکان‌ و اصلاح نظام‌نامه پرسنلی است.
 
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران تصریح کرد: در خصوص مساله صیانت از مواد معدنی و همچنین ایجاد اشتغال در حوزه معدن، ما بیش از ۲۳۷ هزار عضو در سازمان نظام مهندسی داریم؛ یکی از وظایف اصلی در کمیته‌ها ایجاد اشتغال برای جوانان کشور است. بنابراین یکی از سیاست‌های شورای مرکزی، معرفی کردن و استفاده از پتانسیل نظام مهندسی به بخش خصوصی و خصولتی است که در این راستا، با ارگان‌ها و وزرات‌خانه‌های مختلف جلساتی را داشتیم تا بتوان به گشایشی دست یافت.
لینک خبر