دهقانی: راه‌اندازی سامانه ثبت درخواست بیمه معادن/ کارمزد بیمه فعالیت‌های معدنی بازنگری شد
در نشست خبری صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی عنوان شد؛
 
 
   
 
 
دهقانی:  راه‌اندازی سامانه ثبت درخواست بیمه معادن/ کارمزد بیمه فعالیت‌های معدنی بازنگری شد
مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی گفت:با هدف تسهیل فرایند صدور بیمه نامه برای معدنکاران این صندوق اقدام به راه اندازی سامانه ارتباط با مشتریان (CRM) و ثبت درخواست، پذیرش، بررسی و صدور بیمه نامه به صورت آنلاین کرد.
به گزارش  روابط عمومی صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیتهای معدنی،  «فرید دهقانی» امروز (یکشنبه) در نشست خبری افزود: «معدن داران و فعالان معدنی می توانند با مراجعه به سامانه اینترنتی آنلاین به آدرسwww.iranmico.com ، از طریق «سامانه ثبت نام و درخواست بیمه نامه» اقدامات مورد نیاز خود را انجام دهند.
مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی خاطرنشان کرد: اکنون همه معدن داران در سراسر کشور می توانند در مرحله نخست بدون حضور و فقط با اسکن کردن مدارک مورد نیاز، شماره شناسه دریافت کنند و پس از آن بررسی پرونده هایشان آغاز می شود.
وی اظهار کرد: اکنون متوسط زمان درخواست متقاضی تا صدور بیمه نامه در صورت کامل بودن مدارک به 40 روز کاهش یافته که از سوی مشتری قابل ردیابی است.
این مقام مسئول تاکید کرد: این مهم یکی از زیرساخت های اساسی لازم همسو با دولت الکترونیک برای افزایش سرمایه صندوق و خدمات رسانی بهتر به معدن داران است.
 
** افزایش اقبال بخش عمومی به معدن
دهقانی، به افزایش اقبال بخش عمومی به معدن و صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی اشاره کرد و گفت: فقط در یک سال گذشته (منتهی به دی ماه 97) 409 میلیارد تومان بیمه نامه توسط این صندوق صادر شده که نسبت به مجموع 17 سال گذشته (از سال 1380 تاکنون) بیش از 37 درصد این میزان را شامل می شود.
به گفته وی، از آغاز تاسیس صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی تاکنون نزدیک به یک هزار و 700 فقره بیمه نامه به ارزش 674 میلیارد تومان صادر شده است.
«از این تعداد 675 فقره بیمه نامه اعتباری به ارزش 592 میلیارد تومان و یک هزار و 25 فقره بیمه نامه برای بخش اکتشاف به ارزش 81 میلیارد و 700 میلیون تومان صادر شده است.»
دهقانی خاطرنشان کرد: این آمار نویدبخش حرکت و گفتمان جدیدی بین صندوق و بخش خصوصی و تحرکات جدید در بخش معدن کشور است.
مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی ادامه داد: در یک سال گذشته هشت میلیارد و 300 میلیون تومان از مطالبات صندوق بدون هیچ اقدام قضایی و فقط از طریق مذاکره وصول شد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال، 43 درصد رشد نشان می دهد.
 
** هدفگذاری برای افزایش سرمایه صندوق
وی در ادامه، میزان سرمایه صندوق را متناسب با اندازه بخش معدن ایران ندانست و گفت: تا سال 1392 سرمایه صندوق فقط 10 میلیارد تومان بود که امروز به 143 میلیارد تومان افزایش یافته است؛ در گام بعدی افزایش سرمایه بین 500 تا یک هزار میلیارد تومان هدفگذاری شده است.
وی یادآور شد: با توجه به آمار صدور بیمه نامه ها و پرداخت اقساط تسهیلات از سوی مشتریان به بانک ها، از سال 1393 تاکنون ریسک نکول* صندوق به کمتر از نیم درصد رسیده که نشان می دهد خروجی وام ها از این بخش به سوی سایر بخش ها اندک است. «این مهم حاکی از مزیت دار بودن بخش معدن است.»
* نکول (default) نقض وعده‌ بازپرداخت وام به‌ مقدار مورد توافق در زمان مورد توافق است.
 
** کاهش سود تسهیلات فعالیت های معدنی
مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی در پاسخ به ایرنا درباره نرخ سود 18 درصدی تسهیلات بانکی اعطایی به معدن داران و فعالان معدنی در زمینه استخراج و فرآوری گفت: برای کاهش این نرخ، باید سرمایه صندوق افزایش یابد که در این زمینه گام های خوبی برداشته شده است.
دهقانی یادآور شد: 99.96 درصد سرمایه این صندوق متعلق به سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) و بقیه متعلق به شرکت های تحت پوشش این سازمان است که یک صندوق حاکمیتی و حمایتی محسوب می شود.
وی افزود: این صندوق برای معادن خاص که از فناوری «های تک» استفاده کرده، خوش حساب بوده یا در مناطق مرزی واقع شده باشند، 6 تا هشت درصد یارانه سود تسهیلات اعطا می کند؛ یعنی نرخ سود تسهیلات برای این معادن 10 تا 12 درصد محاسبه می شود.
 
** نقشه راه بخش معدن
در این نشست «محمدرضا بهرامن» رییس هیات مدیره صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی نیز گفت: نقشه راه معدن، برنامه ای چهار ساله و چراغ راه این بخش بوده و صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی به عنوان ابزاری توسعه ای در خدمت این نقشه است.
به گفته وی، امسال پیش بینی شده که سرمایه صندوق به 300 میلیارد تومان افزایش یابد؛ اگر این سرمایه براساس برنامه به یک هزار میلیارد تومان افزایش یابد دیگر هیچ نگرانی از معطل ماندن پرونده ها نداریم.
بهرامن، به امضای تفاهم نامه میان خانه معدن ایران و سازمان توسعه و نوسازی معدن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) اشاره کرد که در ادامه تفاهم نامه ای با صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی منعقد شده تا با صدور بیمه نامه های اعتباری، تامین مالی لازم برای احیای معادن متروکه انجام شود.
امضای تفاهم نامه میان صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی و سازمان نظام مهندسی

امضای تفاهم نامه میان صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی و سازمان نظام مهندسی

 
 
 
   
 
 
 
صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی و سازمان نظام مهندسی برای استفاده از خدمات مشترک در خصوص بررسی کارشناسی صدور بیمه نامه به متقاضیان بیمه نامه های معدنی و نظارت بر اجرای بیمه نامه های صادره ،تفاهم نامه ای منعقد کردند.

به گزارش روابط عمومی صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیتهای معدنی، صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی و سازمان نظام مهندسی برای استفاده از خدمات مشترک در خصوص بررسی کارشناسی صدور بیمه نامه به متقاضیان  بیمه نامه های معدنی و نظارت بر اجرای بیمه نامه های صادره تفاهم نامه  ای منعقد کردند.

بر اساس این تفاهم نامه ،سازمان نظام مهندسی متعهد شد بر اساس درخواست متقاضی یا صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی، پذیرش و یا تکمیل مدارک متقاضیان استفاده از خدمات صندوق را عهده دار شده و در پروسه بررسی کارشناسی، از کارشناسان واجد شرایطی، برای بررسی طرح ها و مدارک استفاده کند.

همچنین این سازمان متعهد شد که بر اجرای بیمه نامه های صادره ،طبق مقررات مصوب سازمان و صندوق بیمه و نیز اجرای ضوابط حرفه ای کارشناسان تعیین شده ، بنا به درخواست صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی نظارت داشته باشد.

از سوی دیگرصندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی نیز ، موظف به  راه اندازی و استفاده از سامانه انتخاب تصادفی کارشناسان معرفی شده از طرف سازمان نظام مهندسی شد.

http://www.iranmico.com/fa/news/1206/%D8%A7%D9%85%D8%B6%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D9%81%D8%A7%D9%87%D9%85-%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D9%85%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%B5%D9%86%D8%AF%D9%88%D9%82-%D8%A8%DB%8C%D9%85%D9%87-%D8%B3%D8%B1%D9%85%D8%A7%DB%8C%D9%87-%DA%AF%D8%B0%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%81%D8%B9%D8%A7%D9%84%DB%8C%D8%AA-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%B9%D8%AF%D9%86%DB%8C-%D9%88-%D8%B3%D8%A7%D8%B2%D9%85%D8%A7%D9%86-%D9%86%D8%B8%D8%A7%D9%85-%D9%85%D9%87%D9%86%D8%AF%D8%B3%DB%8Cلینک خبر

 

مدیرکل اقتصادی استانداری خراسان رضوی: اختیارات شورای معادن استان افزایش یابد
مدیرکل حوزه اقتصادی و سرمایه‌گذاری معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان رضوی گفت: در اختیار شورای معادن استان، اختیارات خوبی قرار گرفت؛ البته اختیارات این شورا باید افزایش یابد چراکه در خراسان رضوی کارشناسان متخصصی حضور دارند که می‌توانند در راستای بهبود وضعیت بهبود معادن بسیار اثرگذار باشند.
 
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، علی رسولیان امروز در افتتاحیه اولین گردهمایی فصلی روسای سازمان‌های نظام مهندسی معدن کشور با اشاره به اینکه استان دارای ظرفیت‌های بسیاری در حوزه های مختلف مانند گردشگری، کشاورزی، صنعت و... است، اظهار کرد: به عقیده من، بیشترین حوزه‌ای که اهمیت دارد، معدن و ظرفیت‌های موجود در این حوزه است.
 
وی ادامه داد: در خراسان رضوی با مشکل کم‌آبی روبه‌رو هستیم و از طرفی دیگر با وجود معادن بسیار در استان، کارشناسان متخصص در این حوزه، اعضای نظام مهندسی خراسان رضوی و فعالان این حوزه، سالیان سال تلاش کردند تا در این حوزه گشایش‌هایی صورت گیرد.
 
مدیرکل حوزه اقتصادی و سرمایه‌گذاری معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان رضوی افزود: با توجه به تحریم‌های اقتصادی، در این جنگ اقتصادی دولت و بخش خصوصی به عنوان سرباز ایفای نقش می‌کنند.  این امر فرصت خوبی به شمار می‌رود تا از آنها برای مبارزه با فشارهای اقتصادی استفاده کنیم.
 
رسولیان اضافه کرد: البته در چند سال گذشته اقدامات خوبی در حوزه معدن انجام شده است به طوری که در گذشته در منطقه سنگان مواد معدنی به صورت خام به کشورهای دیگر صادر می شدند در حالی که امروز مواد خام معدنی وارد زنجیره تولید کامل در حوزه فولاد در داخل کشور شده‌اند. همچنین در حوزه صادرات و تولید مس، سیلیس، طلا و به ویژه تولید شیشه اقدامات خوبی صورت گرفته که از مهم‌ترین اقدامات این حوزه بوده به شمار می‌رود.
 
وی با بیان اینکه فرصت‌های سرمایه‌گذاری در خصوص مواد معدنی  نظیر مس وجود دارد که باید بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد، عنوان کرد: البته در حوزه مس نیز باید توجهاتی صورت گیرد چراکه قابلیت سرمایه‌گذاری و تشکیل کارگروه‌های ویژه‌ای را دارد.
 
مدیرکل حوزه اقتصادی و سرمایه‌گذاری معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان رضوی با اشاره به اینکه آنچه که در این حوزه بسیار اهمیت دارد، تامین زیرساخت‌های معدن است، گفت: در این بخش با مشکلاتی مواجه هستیم. البته با توجه به تلاش‌های بسیاری که در استان برای این حوزه صورت گرفته، دولت منابع بسیاری را دریافت می‌کند اما آن میزان منابعی که برای زیرساخت‌های معدن بازمی‌گردد، بسیار اندک است. شاید باید روشی را اتخاد کرد که این منابع و حقوق دولتی به طور مستقیم به استان مربوطه و حوزه معدن آن استان اختصاص یابد.
 
وی با تاکید بر اینکه  با پیگیری در سطح ملی می‌توان از منابع و حقوق دولتی در حوزه معدن بیشتر بهره جست، تصریح کرد: همچنین در سطح ملی با پیگیری‌های صورت گرفته، امیدواریم از این منابع برای توسعه معادن استفاده کنیم. همچنین اختیارات خوبی به شورای معادن استان تعلق گرفت؛ البته اختیارات این شورا باید افزایش یابد چراکه در خراسان رضوی کارشناسان متخصصی حضور دارد که می‌توانند در راستای بهبود وضعیت بهبود معادن بسیار اثرگذار باشند.
 
رسولیان در خصوص قوانین و مقررات موجود در حوزه معدن بیان کرد: بوروکراسی همچنان وجود دارد؛ در این راستا، با همکاری اتاق بازرگانی این قوانین مورد بررسی قرار گرفت. در نهایت به این نتیجه دست یافتیم که باید برخی از قوانین حذف، اصلاح و یا اضافه شوند. البته این مطالب احصا شده و به شورای گفت‌وگوی دولت با بخش خصوصی در تهران ارسال شده است.
لینک خبر 
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن استان: حقوق دولتی که از معدن‌کاران دریافت می‌شود سودی به حالشان ندارد
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن خراسان رضوی گفت: در سال جاری ۱۰۰ میلیارد تومان حقوق دولتی بخش معادن توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی از معدن‌کاران دریافت شده است اما سهم سه درصدی معادن استان و به ویژه منطقه محروم سنگان کجاست؟
 
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، حبیب‌الله ترشیزیان امروز در افتتاحیه اولین گردهمایی فصلی روسای سازمان‌های نظام مهندسی معدن کشور اظهار کرد: امروز در نخستین اجلاس فصلی نظام مهندسی معدن گرد هم آمدیم تا گامی در جهت ارتقای جایگاه معادن و صنایع معدنی برداریم. از سویی، معدن می‌تواند تنها جایگزین نفت در کشور به شمار رود‌.
 
وی ادامه داد: سازمان نظام مهندسی معدن خراسان رضوی با بیش از ۳۱۳۱ نفر عضو دومین مقام کشور را از نظر تعداد اعضا به خود اختصاص داده است؛ در نظام مهندسی استان ۱۸۳۶ نفر زمین شناس، ۸۳۶ نفر مهندس معدن، ۱۶۵ نفر مهندس نقشه‌بردار و ۸۰ نفر مهندس متالوژی و مابقی آن از سایر رشته‌های وابسته عضویت دارند. البته این در حالیست که از این تعداد، ۸۱۲ نفر دارای پروانه اشتغال معتبر در پایه‌های ارشد تا سه هستند.
 
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن خراسان رضوی عنوان کرد: نظام مهندسی معدن خراسان رضوی از استان‌هایی بود که با خرید ۳ آپارتمان از سازمان صنعت، معدن و تجارت جدا شد اما این فضا برای آینده سازمان نظام مهندسی معدن استان پاسخگو نیست. لذا از مسئولان ذی‌ربط خواهشمندیم در خریداری زمین و ساخت ساختمان سازمان نظام مهندسی معدن ما را یاری کنند.
 
ترشیزیان در خصوص درخواست مشترک نظام مهندسی معدن استان به ریاست نطام مهندسی معدن کشور و شورای مرکزی نظام مهندسی ایران گفت: این درخواستها شامل اولویت بندی معضلات و مشکلات بخش معدن به ویژه مواردی که درباره نظام مهندسی معدن است و  پیش‌بینی و ارائه راهکارهایی برای رفع این مشکلات، اجرایی کردن نقشه راه معدن به ویژه در بخش هایی که مسئولیت آن به نظام مهندسی معدن استان واگذار شده می‌باشد.
 
وی افزود: با توجه به گستردگی بیش از اندازه وزارت خانه، باید پیگیری جدی در خصوص برون سپاری برخی از وظایف وزارت صنعت، معدن و تجارت صورت گیرد. البته کمبود نیروی انسانی متخصص در حوزه معدن نیز یکی از دیگر مشکلات این حوزه محسوب می‌شود. از دیگر درخواستهای ما افزایش اختیارات شورای معادن استانها و نظارت بر کیفی شدن صورت‌کارها و کم‌رنگ کردن موارد حاشیه‌ای که برخی از آنها از سیاستگذاری‌های مهم بخش معدن نیز پررنگ‌تر شده‌اند، است.
 
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن خراسان رضوی اضافه کرد: تعیین و تکلیف وضعیت نابه‌سامان مسئولان فردی معادن و استفاده از ظرفیت نیروی مهندسی متالوژی و فرآوری به منظور جلوگیری از خام فروشی و نظارت برفعالیت‌های معدنی که در حال حاضر مغفور مانده، از دیگر درخواستهای سازمان نظام مهندسی خراسان رضوی به شمار می‌رود.
 
ترشیزیان تصریح کرد: پیشنهاد راه اندازی دفاتر خدمات فنی و مهندسی که آیین نامه اجرایی آن توسط سازمان نظام مهندسی معدن خراسان رضوی در سال گذشته تدوین و به نظام مهندسی معدن کشور اعلام شده و در انتظار برخی اصلاحات اندک هستیم. امیدواریم این مساله هر چه سریع تر انجام شود تا فعالیت‌های معدنی در چارچوبی قانون‌مند صورت گیرد و شاهد رشد و توسعه بخش معدن باشیم.
 
وی در خصوص حقوق دولتی عنوان کرد: در سال گذشته بیش از ۷۰ میلیارد تومان و در سال جاری ۱۰۰ میلیارد تومان حقوق دولتی بخش معادن توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی از معدن‌کاران دریافت شده است اما سهم سه درصدی معادن استان و به ویژه منطقه محروم سنگان کجاست؟ امیدواریم در این دوره جدید به این مسائل توجه ویژه‌ای شود.
لینک خبر
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران: نقدینگی 17 هزار میلیاردی، بلای جان اقتصاد کشور است
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران گفت: امروز بیش از 17 هزار میلیارد تومان نقدینگی در سطح کشور داریم که بلای جان اقتصاد کشور است و به این نقدینگی که به هر سمتی می‌رود، باعث تخریب آن بخش می‌شود.
 
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، داریوش اسماعیلی امروز در افتتاحیه اولین گردهمایی فصلی روسای سازمان‌های نظام مهندسی معدن کشور با اشاره به اولویت‌های مهم این سازمان اظهار کرد: در سازمان نظام مهندسی سه مساله را به عنوان اولویت‌های خود دنبال می‌کنیم به طوریکه تمام وظایف سازمان را پوشش می‌دهد، اولین اولویت، صیانت از مواد معدنی است که به نوعی بیت‌المال و ذخایر تجدیدناپذیری  هستند که هرگز قابلیت تجدید دیگر را ندارد. همچنین برای انجام وظیفه حاکم کردن اصول فنی و مهندسی بر بخش معدن ضروری است که طریق راهکارهای مختلف آن را دنبال می‌کنیم.
 
وی ادامه داد: دومین اولویت آن است که زمینه را برای حضور بخش خصوصی در فعالیت‌‌های معدنی و چرخه اقتصادی کشور فراهم کنیم. امروز بیش از 17 هزار میلیارد تومان نقدینگی در سطح کشور داریم که بلای جان اقتصاد کشور است و به این نقدینگی که به هر سمتی می‌رود، باعث تخریب آن بخش می‌شود. روزی به سمت ارز و طلا رفت که منجر به افزایش قیمت شد و روزی دیگر با سمت خودرو سوق پیدا کرد، باعث شد که خودرو به کالایی سرمایه‌ای تبدیل شود و اختلاف قیمت میان تولیدکننده و مصرف‌کننده بسیار زیاد شود.
 
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران با اشاره به اهمیت بخش معدن و صنایع معدنی تصریح کرد: ما بر این باوریم که بخش معدن و صنایع معدنی می‌تواند نقش اساسی و محوری در اقتصاد کشور داشته باشد. باید در قانون زمینه را فراهم کنیم تا سرمایه‌های سرگردان را به سمت معدن و صنایع معدنی سوق دهیم.
 
اسماعیلی با بیان اینکه اولویت سازمان نظام مهندسی معدن کشور هوشمندسازی بخش معدن است، عنوان کرد: این هوشمندسازی به معنای شفاف‌سازی، تسریع پاسخگویی به ارباب رجوع، تسریع ایجاد ارتباط میان مسئولان و کارشناسان مختلف، تبادل نظر سریع و کاهش بستر احتمالی فساد در بخش معدن و صنایع معدنی است.
 
وی در خصوص شورای مرکزی معادن کشور بیان کرد: از مهرماه سال جاری تاکنون، هفت جلسه فشرده برگزار شده که اولین جلسه آن در خصوص انتخاب دو نفر از اعضای شورا برای مسئولیت مدیر اجرایی و منشی بوده و دومین جلسه نیز در خصوص معارفه روسای قبلی و فعلی در ۲۴ مهرماه ۹۷ برگزار شد. سومین جلسه شورای مرکزی دوره ششم در تاریخ ۳۰ مهرماه سال جاری به منظور تهیه و تدوین نقشه راه و برنامه شش ساله نظام مهندسی معدن برگزار شد که کمیته‌ای از سه نفر از اعضای شورای مرکزی مسئول تدوین و تهیه پیش نویس این برنامه شدند.
 
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران اضافه کرد: همچنین بازرسی از معادن زغال سنگ با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و تشکیل کمیته انتظامی ویژه هیات مدیره سازمان استان‌ها، دریافت پیشنهادات استان‌ها به منظور اصلاح قانون و آیین‌نامه اجرایی سازمان نظام مهندسی معدن از دیگر دستور کارهای سومین جلسه این شورا بود.
 
اسماعیلی در خصوص اقدامات شورای مرکزی معادن کشور گفت: از دیگر اقداماتی که مورد بررسی این شورا قرار گرفت، تاییدیه پایه‌های ارشد اعضا، بررسی اعضای شورای انتظامی استان‌ها، بررسی موارد قابل واگذاری از وزارت صنعت معدن و تجارت به سازمان نظام مهندسی معدن، تعیین گروه های تخصصی و اعضای کمیته های شورای مرکزی، تدوین برنامه ریزی راهبردی در نظام مهندسی معدن ایران، تعیین اعضای کمیته وام، بازنگری پرداخت ارکان‌ و اصلاح نظام‌نامه پرسنلی است.
 
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران تصریح کرد: در خصوص مساله صیانت از مواد معدنی و همچنین ایجاد اشتغال در حوزه معدن، ما بیش از ۲۳۷ هزار عضو در سازمان نظام مهندسی داریم؛ یکی از وظایف اصلی در کمیته‌ها ایجاد اشتغال برای جوانان کشور است. بنابراین یکی از سیاست‌های شورای مرکزی، معرفی کردن و استفاده از پتانسیل نظام مهندسی به بخش خصوصی و خصولتی است که در این راستا، با ارگان‌ها و وزرات‌خانه‌های مختلف جلساتی را داشتیم تا بتوان به گشایشی دست یافت.
لینک خبر
نقشه راه حوزه معدن خراسان رضوی تدوین می شود

هدف از برگزاري اين جلسه توسط کميسيون صنايع و معادن اتاق در محل استانداري ايجاد تعاملات مشترک بين بخش هاي دولتي و خصوصي و همچنين در جريان قرار دادن مستقيم مسئولين ذيربط استاني با وضعيت فعلي معادن و شرايط حاکم که مانع فعاليت هاي مستمر آنها گرديد بوده است.

دکتر پورفتح  اله در ادامه افزودند:

جناب آقاي مهندس مافي دبير محترم کميسيون معدن و صنايع معدني استان گزارشي کامل از توانمنديهاي معدني استان و ايجاد ارزش افزوده در محصولات معدني در زنجيره فراوري را در غالب يک پاورپوينت به سمع و نظر حاضرين در جلسه رساندند که در اينجا به مهمترين موارد ذکر شده توسط ايشان اشاره مي نمائيم.

در شاخص کل دنيا معادن زير پنجاه کارگر جزء معادن کوچک، از پنجاه تا صد کارگر جزء معادن متوسط و از صد کارگر به بالا جز معادن بزرگ به حساب مي آيد و........

جناب آقاي دکتر ترشيزيان رياست محترم سازمان نظام مهندسي معدن استان اظهار داشتند: 

ايشان در ادامه افزود:

وي گفت:  معادن و صنايع معدني بزرگ تا 20% از حقوق دولتيشان را مي توانند خرج توسعه معدن خودشان نمايند که متاسفانه از اين ظرفيت تا کنون استفاده نشده است.

جناب آقاي دکتر رسوليان مدير کل محترم دفتر هماهنگي امور اقتصادي استانداري استان در تاييد سخنان جناب آقاي دکتر ترشيزيان براي بکارگيري از ژئوفيزيک هوايي افزودند اين امر با تاکيد مقامات استاني و کشوري بايد انجام بپذيرد که البته با دستور وزير اين اقدام مصوب شده است.

دکتر رسوليان موضوعات مطرح شده توسط سرکار خانم مهندس سيدي در خصوص مواد و متالوژي را براي استان فرصت مناسبي با توجه به ظرفيتهاي موجود دانستند

برگزاري ديدار رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوي و فعالين بخش صنعت و معدن استان با معاون امور اقتصادي استانداري

به گزارش روابط عمومي سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوي، اين جلسه با حضور معاونين سازمان صنعت، معدن و تجارت، تشکلهاي مرتبط اقتصادي شامل اتاق اصناف، اتاق بازرگاني، خانه صنعت، معدن و تجارت، نظام مهندسي معدن خراسان رضوي، خانه معدن، انجمن مديران صنايع و انجمن حمايت از حقوق مصرف کنندگان و غيره به منظور معارفه و تشريح گزيده اي از فعاليت هاي مرتبط با اين سازمان در محل دفتر کار معاونت اقتصادي استانداري تشکيل شد.

معاون هماهنگي امور اقتصادي و منابع انساني استانداري نيز در بياناتي فرمودند: در استان از ظرفيت هاي بالايي در بخش هاي معدن، سرمايه گذاري معدني وزيرساخت هاي صنعتي برخورداريم.

وي تصريح کرد: نيروي انساني شايسته و دلسوز، سرمايه اصلي انقلاب است و ما بايد بستر سازندگي را آماده نماييم.

راضيه عليرضايي رئيس اين سازمان نيز بر همت وتلاش مضاعف همکاران اين سازمان و همراهي تشکل هاي استان در جهت بهبود وضعيت معيشتي و حل مشکلات مردم و ايجاد زمينه براي فضاي نشاط و اميد تاکيد کرد

برگزاری مراسم افتتاحیه دفتر نمایندگی خواف با حضور ریاست محترم سازمان، معاونان و مسئولان سازمان صنعت، معدن و تجارت و مقامات تراز اول شهرستان خواف
همزمان با فرا رسيدن ميلاد با سعادت امام هشتم، مراسم افتتاحيه دفتر نمايندگي خواف در تاريخ 02/02/ 97 در محل فرمانداري شهرستان خواف، با حضور فرماندار محترم شهرستان جناب آقاي دکتر پهلوان نژاد، معاونت محترم معدني سازمان صنعت، معدن و تجارت استان جناب آقاي دکتر شجاعي، رياست محترم سازمان نظام مهندسي معدن جناب آقاي دکتر ترشيزيان، رئيس محترم اداره صنعت معدن و تجارت شهرستان جناب آقاي مهندس صنعتي، مسئول دفتر نماينده مجلس جناب آقاي باي، مسئولين ادارات شهرستان، مديران و سرپرستان بخشهاي صنعتي و معدني، اعضاي نظام مهندسي معدن و شوراي محترم شهر خواف و بخشدار سنگان آغاز و در ابتدا سيماي شهرستان توسط جناب آقاي مهندس صنعتي معرفي سپس خواسته هاي فرماندار از اين بخش و سازمان صنعت، معدن و تجارت بيان و قول مساعدت و همکاري با اين دفتر نمايندگي داده شد. سپس معاونت محترم معدني ايراد سخنراني نمود. در ادامه جناب آقاي دکتر ترشيزيان ضمن خير مقدم به مقامات و اعضاي حاضر در جلسه از پيشينه تاريخي خواف و آثار باستاني به جاي مانده از قديم سخن به ميان آوردند. سپس با معرفي پتانسيل ها و ذخاير معدني موجود به نقش نظام مهندسي معدن در پيشبرد اهداف اين سازمان پرداختند. در ادامه با ارائه گزارش آماري از اعضا متخصص در رشته هاي مجاز پذيرش عضو جايگاه علمي سازمان را تحليل نمودند. سپس با ارائه برنامه اي هدفمند جهت تعامل بيشتر با دفاتر نمايندگي و نيز اولويت سهولت اعضا حتي الامکان با مراجعه کمتر جهت انجام امور، ضمن معرفي مسئول دفتر نمايندگي خواف از مقامات خواف تقاضاي همکاري و مساعدت لازم با اين دفتر را خواستار شدند. متن کامل سخنراني ايشان در انتهاي خبر قابل دريافت است. در ادامه در محل دفتر فرمانداري افتتاحيه توسط ايشان و با همراهي فرماندار انجام شد. سپس بازديدي ار مدرسه غياثيه خرگرد و پس از آن شرکت اپال پارسيان انجام شد. در نهايت مراسم خداحافظي و بدرقه مسئولين محترم انجام گرفت.