ریس سازمان نظام مهندسی معدن خراسان رضوی: عمده معادن خراسان رضوی فاقد مسئول فنی هستند

1397/12/5
مشهد- ایرنا- رئیس سازمان نظام مهندسی معدن خراسان رضوی گفت: عمده معادن فعال و حتی مهم در این استان فاقد مسئول فنی یا مهندس معدن هستند و این وضعیت خلاف قانون است.

 

حبیب الله ترشیزیان روز پنجشنبه در نشست خبری به مناسبت روز مهندس افزود: براساس قانون، هر معدن فعال با هر ماده معدنی باید دارای مسئول فنی یا مهندس معدن باشد زیرا مسئول فنی دارای وظایف مهمی از جمله حفظ ایمنی، منابع معدنی، حفاظت محیط زیست و منابع طبیعی است.
وی ادامه داد: از حدود 800 معدن فعال در خراسان رضوی 362 معدن دارای مسئول فنی یا مهندس معدن هستند و از آنجا که خیلی از بهره برداران معدن مسئول فنی را مزاحم کار خود می دانند خیلی نسبت به بکارگیری مهندس معدن رغبت نشان نمی دهند. 
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن خراسان رضوی گفت: معادن مهم استان شامل 28 معدن سنگ آهن، همچنین معادن طلا، مس و منگنز فاقد مسئول فنی هستند و نبود این کارشناس، معدن را در برابر خطرات آسیب پذیر می کند. 
وی گفت: هر معدنکار در ابتدا برای دریافت پروانه بهره برداری باید مسئول فنی را جزو افراد زیرمجموعه خود قرار دهد لذا همه دارندگان این پروانه در ابتدا مسئول فنی را بکار می گمارند اما بعد از انعقاد قرارداد یک ساله با آن مسئول، این قرارداد را تمدید نمی کنند.

 

* 827 مهندس معدن دارای پروانه اشتغال
ترشیزیان افزود: رئیس سازمان نظام مهندسی معدن خراسان رضوی سه هزار و 125 متخصص و مهندس در رشته های مهندسی معدن، زمین شناسی، متالورژی و همچنین در رشته های مرتبط با این حوزه از جمله مهندسی برق، مکانیک، رایانه و موارد مشابه دارد. از این تعداد 827 نفر پروانه اشتغال و مجوز ارائه خدمت در معادن را دارند و بقیه آنان دانش آموختگان دانشگاهها هستند که در حال گذراندن دوره های آموزشی و کسب تجربه لازم به منظور آمادگی برای دریافت پروانه اشتغال می باشند. 
وی ادامه داد: 928 معدن دارای مجوز بهره برداری با اشتغال 9 هزار و 300 نفر در خراسان رضوی وجود دارند که از این تعداد 129 معدن به دلایلی تعطیل شده یا غیرفعال هستند و 120 معدن دیگر نیز درخواست تعطیلی موقت داده اند.
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن خراسان رضوی گفت: در حوزه صنایع معدنی استان نیز 40 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری شده و 44 هزار نفر در آنها مشغول فعالیت هستند که از این تعداد چهار هزار نفر مهندس هستند.
وی افزود: خراسان رضوی دومین استان به لحاظ برخورداری از اعضای نظام مهندسی معدن است اما از کل اشتغال موجود در معادن استان تنها 400 نفر مهندس هستند. 

 

* عدم بازگشت حقوق دولتی معدنکاران 
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن خراسان رضوی ادامه داد: از ابتدای امسال تاکنون معدنکاران خراسان رضوی هزار و 30 میلیارد ریال بابت حقوق دولتی به سازمان صنعت و 130 میلیارد ریال بابت خسارت به محیط زیست به اداره منابع طبیعی پرداخت کرده اند. 
وی گفت: بر اساس قانون معادن باید 65 درصد از حقوق دولتی که از معدنکار دریافت می شود صرف توسعه بخش معدن و صنایع معدنی شود، 15 درصد نیز باید به اعتبارات همان استان محل بهره برداری معدن اضافه شود تا این اعتبار صرف ایجاد زیرساختها، رفاه و توسعه شهرستان محل فعالیت معدن کار شود. 
ترشیزیان افزود: پارسال معدنکاران استان 700 میلیارد ریال حقوق دولتی پرداخت کردند که این پول به خزانه کشور رفت اما فقط دو میلیارد و 500 میلیون ریال از این میزان به استان بازگشت. 

 

* تبلیغات منفی رسانه ای علیه معدنکار
وی ادامه داد: معدن جزو انفال و معدن کار مستاجر آن است لذا برای یک مدت مشخص با دریافت پروانه بهره برداری از سازمان صنعت می تواند مواد معدنی را استخراج کند و نظارت بر روند فعالیت وی و همچنین بکارگیری مسئول فنی برعهده سازمان صنعت است.
ترشیزیان گفت: حساب کسانی که به صورت غیرمجاز اقدام به برداشت مواد معدنی می کنند از حساب معدنکارانی که پروانه بهره برداری از دولت می گیرند جدا است. فرد معدنکار ملزم به رعایت همه قوانین، پذیرش خطرپذیری کار و پرداخت حقوق دولتی به سازمان صنعت و خسارت آسیب رساندن به زمین به اداره منابع طبیعی است.
وی افزود: پیشتر فیلمی از رسانه در مورد برداشت سنگ گرانیت از معدن ده غیبی جنوب شهر مشهد پخش شد که معدنکار را کوهخوار نشان می داد، این فیلم ذهنیت منفی در مردم ایجاد می کند. معدنکارانی که با پذیرش همه مشکلات با مجوز قانونی اقدام به فعالیت کرده، ریسک بالای کار را می پذیرند، حقوق دولت را پرداخت می کنند و با اخذ 13 مجوز از سازمانهای مختلف و رعایت همه استانداردها اقدام به استخراج مواد معدنی می کنند چرا باید از آنان به عنوان کوهخوار یا آسیب رسان به محیط زیست یاد شود. 
وی ادامه داد: از این پس اگر هر گزارش منفی در جهت متهم کردن معدنکاران به تخریب محیط زیست از رسانه ها منتشر شود ما به عنوان تشکل غیردولتی شکایت خود را از مراجع قانونی پیگیری می کنیم.

 

* مخالفت با تغییر کاربری بخشی از چاههای کشاورزی سنگان
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن خراسان رضوی همچنین گفت: عده ای مخالف تغییر کاربری بخشی از چاههای کشاورزی منطقه سنگان خواف برای تامین آب مورد نیاز صنایع فولادی هستند. 
وی افزود: هم اینک از کل آب مصرفی در خراسان رضوی سه تا پنج درصد سهم آب آشامیدنی، تا چهار درصد سهم بخش صنعت و 90 درصد سهم بخش کشاورزی است. مقداری آبی که صنایع فولادی از آب چاهها در سنگان نیاز دارند در برابر سهم زیاد حوزه کشاورزی از آب منطقه بسیار ناچیز است و می توان آب مورد نیاز صنایع فولادی را از چاههای آن منطقه تامین کرد. 
ترشیزیان ادامه داد: اگر آب مورد نیاز بخش صنایع معدنی خراسان رضوی را تامین نکنیم و همه آب را به بخش کشاورزی بدهیم پس مزیت نسبی در کدام بخش از اقتصاد قرار می گیرد.

 

* اقدام مطلوب دولت در جهت افزایش اختیارات شورای معادن استانها
وی همچنین از تصمیم وزیر صنعت برای افزایش اختیارات شورای معادن استانها متناسب با شورای عالی معادن قدردانی و بیان کرد: آخر پارسال وزیر وقت صنعت، شورای معادن را در همه استانهای کشور تشکیل داد که اتفاق بسیار خوبی بود اما این شورا چند اشکال دارد بطوری که از ظرفیت آن به خوبی استفاده نمی شود. 
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن خراسان رضوی افزود: از دولت درخواست می شود طرح مسائل کلان و اصلی حوزه معدن و تدوین نقشه راه توسعه معدن در شوراهای استانی معدن انجام گیرد و حق رای به دو عضو غیردولتی این شورا شامل نظام مهندسی معدن و خانه معدن نیز داده شود.

 

لینک متن کامل خبر